Osocze bogatopłytkowe – lifting wampirzy

Zabieg nazywany jest również Platelet Rich Plasma (PRP), lifting wampirzy, mezoterapia krwią, osoczem. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem.

Mechanizm działania:
Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Krwinki płytkowe uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry czynników wzrostu, m.in. PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Pobudzają one procesy naprawy tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują komórki macierzyste.
Zabieg powinien być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta.
Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym stosowana jest z ogromnymi sukcesami od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, stomatologii. Szczególnie w gojeniu ran, odbudowie tkanki kostnej czy regeneracji i gojeniu tkanek przyzębia. W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe stosowane jest od 2003 roku.

Wskazania do zabiegu:
Zabieg wskazany jest dla osób, które chcą dokonać:
⦁ rewitalizacji skóry, poprawy kolorytu skóry
⦁ poprawy ukrwienia skóry
⦁ zwiększyć elastyczność i napięcie skóry
⦁ wygładzić i spłycić zmarszczki i bruzdy
⦁ odrastanie i gęstnienie włosów;
⦁ wygładzanie blizn, w tym blizn po trądziku;
⦁ usuwanie worków i cieni pod oczami;
⦁ młodość i witalność;
⦁  gęstość i napięcie;
⦁ poprawa faktury i kolorytu skóry;
⦁ regeneracja i prawidłowe odżywienie;
⦁ wygładzenie i przyspieszenie gojenia ran;
⦁ poprawa napięcia skóry nawet – powiek.

Na jakie okolice wykonuje się zabieg:
⦁ policzki
⦁ fałdy nosowo – wargowe
⦁ okolice oczu ( kurze łapki, cienie), powieki
⦁ usta, podbródek, czoło
⦁ dekolt
⦁ dłonie
⦁ wypełnianie blizn po trądziku
⦁ skóra głowy

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polecana jest również w przypadku problemu łysienia i osłabienia włosów. Zabiegi aby uzyskać pożądane efekty, wykonywane powinny być w seriach minimum 5 zabiegów. Zabiegi przeciw wypadaniu włosów można łączyć z zabiegami mezoterapii na wzmocnienie włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost np. Cyj Hair Filler
Jak wygląda zabieg:
Każdy zabieg składa się z 3 etapów:
Etap I – pobranie krwi.
Klient zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.
Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego.
Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze PRP, a następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.
Etap III – podanie koncentratu bogatopłytkowego.
Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji aktywowanego osocza z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, liniowo- wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry
Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą  ryzyka niebezpiecznych powikłań.
Efekt pozabiegowy:
Widoczne są zaczerwienienia w miejscach wkłucia, które znikają po kilku minutach i są niewidoczne pod makijażem. Następnego dnia nie widać żadnych śladów po wykonaniu zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu osoczem bogato płytkowym:
⦁ choroby krwi
⦁ nowotwory
⦁ ciąża
⦁ laktacja
⦁ leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów
Jak często należy wykonywać zabieg?
⦁ u osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12 miesięcy, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt
⦁ osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach
⦁ po 50 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu
⦁ Oddzielnym zabiegiem dopełniającym z użyciem własnej krwi pacjenta jest autologiczna fibryna, którą pozyskujemy z krwi pacjenta pobranej do odpowiedniej probówki, a następnie umieszczając ją w wirówce laboratoryjnej i wirując z odpowiednią prędkością. Do uzyskanego w ten sposób osocza bogatopłytkowego, dodaje się odpowiedni czynnik, który pozwala na utworzenie autologicznej fibryny, którą podajemy za pomocą strzykawki i igły bezpośrednio do skóry w wybrane miejsca. Efektem podania autologicznej fibryny jest redukcja zmarszczek na twarzy oraz jej odmłodzenie poprzez wypełnienie fibryną określonych miejsc, w których nastąpiły z wiekiem ubytki tkanek podskórnych.
Fibryna jest autogenną matrycą, która stymuluje gojenie i wzrost tkanek miękkich. Jest bogata w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu. Tak więc po zabiegu w skórze, wokół podanej fibryny tworzy się włóknista otoczka, a obecne czynniki wzrostu stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, co daje efekt liftingu w miejscu podania, trwający około 2 lat. Polecany dla osób od 40 roku życia. Zarówno zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jak i autologicznej fibryny można wykonać podczas jednej wizyty.
Osocze bogatopłytkowe to jeden z zabiegów przeciwstarzeniowych, do których klienci wracają najchętniej. Szybka rekonwalescencja i poprawa kondycji skóry powodują, że procesy starzenia zostają spowolnione a satysfakcja pacjenta jest na wysokim poziomie. Zaleca się aby po miesiącu od podania osocza bogatopłytkowego zastosować mezoterapię innymi preparatami, ponieważ wówczas znacznie zwiększona jest odpowiedz fibroblastów, co klinicznie daje lepsze wyniki mezoterapii.